Πληροφορίες

Το Αρχείο Κυπριακού Παραδοσιακού Χορού δημιουργήθηκε από τον Λαογραφικό Όμιλο Λεμεσού με σκοπό να εξυπηρετήσει τις ανάγκες για έρευνα, διατήρηση, διάδοση και διάσωση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς με αναφορά στον παραδοσιακό χορό, τη μουσική, τα τραγούδια και τις παραδοσιακές ενδυμασίες.
Το Αρχείο βασίζεται σε τεκμήρια που έχουν συλλεχθεί και καταγραφεί με τη βοήθεια ανθρώπων που έζησαν, υπηρέτησαν και μελέτησαν τον λαϊκό μας πολιτισμό.
Το υλικό έχει ταξινομηθεί σε θεματικές ενότητες και περιλαμβάνει κείμενα, φωτογραφίες, συνεντεύξεις, μαρτυρίες, μουσικές μελωδίες, τραγούδια και χορούς.
Το αρχειακό υλικό έχει ιστορικό, επιστημονικό και πρακτικό ενδιαφέρον με πολλούς αποδέκτες όπως σχολεία, πανεπιστήμια, μαθητές, σπουδαστές, φοιτητές, εκπαιδευτικούς, ερευνητές και άλλους λάτρεις της παράδοσης.
Το Αρχείο εμπλουτίζεται συνεχώς με υλικό που προσφέρουν οργανωμένες ερευνητικές προσπάθειες μελών, συνεργατών του Ομίλου και φίλων της κυπριακής παράδοσης.
Η αρχειοθέτηση του υλικού έγινε με βάση τη σύγχρονη τεχνολογία σε συνεργασία με τη Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και με τη συμβολή άλλων ανθρώπων και φορέων που ασχολούνται με τον λαϊκό μας πολιτισμό. Χορηγός της προσπάθειας αυτής είναι οι Πολιτιστικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού.
Αιτία δημιουργίας του Αρχείου ήταν οι ερευνητικές εργασίες των σπουδαστών του Προγράμματος Κατάρτισης Δασκάλων Παραδοσιακού Χορού που διοργάνωσε ο Λαογραφικός Όμιλος Λεμεσού κατά την περίοδο 2012-2013. Ο Λαογραφικός Όμιλος Λεμεσού ευχαριστεί θερμά όλους τους σπουδαστές του προγράμματος που κατέθεσαν τις γραπτές τους εργασίες και το πρωτογενές υλικό που οι ίδιοι συγκέντρωσαν.
Το Αρχείο φυλάσσεται και λειτουργεί τόσο σε ηλεκτρονική μορφή όσο και σε χώρο του Ομίλου, όπου είναι αποθηκευμένο όλο το υλικό.
Η πρόσβαση στο αρχειακό υλικό είναι ελεύθερη για τους μελετητές και άτομα που τιμούν και δεν εκμεταλλεύονται την παράδοση.
Το Αρχείο προστατεύεται από τον περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας Νόμο 59/1976 της Κυπριακής Δημοκρατίας και τις τροποποιήσεις του μέχρι το 2006.
Το Αρχείο είναι διατηρητέο ανεξάρτητα από τη λήξη του προγράμματος που το δημιούργησε.

Επιστημονική Επιτροπή Διαχείρισης Αρχείου:
- Πρόεδρος: Γιάννης Ζέρβας, Ομότιμος Καθηγητής Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
- Δρ. Κυπριανός Λούης, Διευθυντής Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού
- Μάριος Ζέρβας, Διευθυντής Βιβλιοθήκης Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου
- Καλλιόπη Πρωτοπαπά, Φιλόλογος – Ερευνήτρια
- Κωνσταντίνος Πρωτοπαπάς, Πρόεδρος Λαογραφικού Ομίλου Λεμεσού